Kredi Notu Neden Düşer?

Modern dünyada yaşamsal ihtiyaçlar maddi imkânlar ile karşılandığından ihtiyaçlarınızı karşılamak için gereksinim duyabileceğiniz her tür finansal işlem için de temkinli olmanız gerekiyor. En çok ihtiyaç duyduğunuz zamanda ‘kredi notunuzun düşük olduğu’ gerekçesi ile banka veya finans kurumundan eli boş da dönebilirsiniz. Peki, kredi notu neden düşer?

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunuzun düşmesine veya yükselmesine neden olan faktörler alışveriş hareketleri etrafında toplanıyor. Paranın söz konusu olduğu her konuda ve her defasında ödemelerinize dikkat ediyorsanız, kredi notunuz yüksektir. En ufak bir ödemenin unutulması bile kredi not hanenize negatif puan olarak yansır.

  • Kefil Olmak-Garantörlük

Başka birinin borcuna kefil olmak ile kendi adınıza kredi kullanmak arasında teknik açıdan bir fark yoktur. Borcun ödenmemesi sizin kredi not kayıtlarınıza olumsuz olarak yansır.

  • İşsizlik!

İşinizden ayrılmanız halinde adınıza ödenen işsizlik fonu KKB bilgisi dâhilinde izlenir. Hiç bir ödeme sorununuz olmasa bile bu geçici durum finans kurumlarınca ödeme güçlüğü çekebileceğinizi düşündürür ve dolayısı ile kredi notunuz düşer.

  • Kredi Kartı Ödemeleri

Kredi kartları borçları finans kurumları aracılığı ile çok bariz izlenebilir kayıtlardır. Kredi kartı limitinizi aşmanız, son ödeme gününe kadar hiç ödeme yapmamanız, asgari tutarını bile eksik ödemeniz ya da hiç ödememeniz kredi notunuzu eksi hanelere doğru sürükler.

  • Banka Kredisi Borcunuz

Kredi notunuzun düşmesine etki eden en önemli neden ödemelerinizi aksatmanızdır. Banka kredisi kullanmış ve yapılan sözleşme gereği belirlenen miktarları gününde ödeyememişseniz, ciddi bir ceza puanı alırsınız.

  • Sabit Fatura Ödemeleri

Adınıza kayıtlı fatura ödemelerinizde dikkatsiz ve unutkanlıkla bir kez bile aksama olmuş olması kredi notunuzun düşmesi için yeterlidir. Finansal hareketlerinizde olduğu gibi fatura, trafik cezası, park cezası gibi küçük ödemelerin yapılmamış olması bankalar nezdinde güvenilirliğinizi zedeler.

  • Banka Hesap Hareketleriniz

Finans kurumları ve bankalar üzerinde kayıtlı tüm hesap numaralarınız mercek altındadır. Hesabınızda uzun süre işlem yapmamanız, hiç para bulundurmamanız, kredili bir hesap kullanmış ve ödemelerinizi istikrarsız yapmışsanız ödeme kurumlarının güvenini kazanamamışsınız anlamına geliyor.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.