Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılır?

Hamilelik dönemi kadınlar için sıkıntılı bir dönem olsa da bu dönemi daha rahat geçirmek için uygulanabilecek birkaç önemli uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların başında da egzersizler gelir. Egzersiz uygulamaları sayesinde annenin bedeni daha esnek olur. Ayrıca bel ve sırt ağrıları daha az rahatsızlık verir. Fakat egzersiz uygulaması yapılırken dikkatli olunması önerilir. Özellikle doktorunuza konu hakkında bilgilendirerek, size en uygun olan programı seçmenizde faydalı olacaktır. Çünkü bazı gebeliklerde düşük riski bulunabildiği için egzersiz uygulamaları önerilmiyor.

Hamilelikte hangi egzersizler yapılır sorusuna yanıt olarak uygulanabilen spor aktiviteleri sayılabilir. Hamilelik döneminde; yürüyüş, yüzme ve tenis gibi sporlar önerilir. En çok tercih edilen ise yüzme sporudur. Her hangi bir yaralanmaya sebep olmayan yüzme sporunda ayrıca terlenme ve soğuma ile oluşabilecek olan hastalıklara yakalanma olasılığınız da bulunmaz. Yüzme psikolojik olarak da rahatlama sağlayarak annenin daha mutlu bir gebelik yaşamasını sağlar. Tenis sporunu özellikle daha önce bu spor dalı ile uğraşmış olanlar seçebilir. Tenis sporunda partnerinizin hamileliğinizi bilmesi de önemlidir.

Hamilelik döneminde egzersizi evinizde ya da balkonunuzda da yapabilirsiniz. Oturduğunuz yerde yapabileceğiniz sağa ve sola eğilme hareketlerinin yanı sıra ayak kaslarını güçlendiren egzersizlerde uygulanabilir. Bu egzersizler için doktorunuz ile görüşerek egzersiz aralığınız ve uygulayabileceğiniz egzersizleri belirleyebilirsiniz.

Hangi Tür Egzersizler Yapılmamalıdır?

Hamilelik döneminde yapılabilecek olan birçok egzersiz programı yer alıyor. Fakat bazı sporlar ve egzersizler hamilelik döneminde önerilmez. Kayak, dalış, koşu, dağcılık, gibi sporlar önerilmemektedir. Bu sporlarda risklerin çok olması da en büyük etkendir.

Spor seçimlerinde yaralanmanın yaşanabileceği dallar hamilelikte çok önerilmeyen aktivitelerdir. Koşu sporu hafif hızlı yürüyüş şeklinde olduğunda uygulanabilir.  Bunların dışında ağırlık kaldırma da gebelikte risk yaratabilecek olan sporlar arasında giriyor. Her hangi bir spor aktivitesine başlamadan önce mutlaka doktorunuza konu hakkında danışmanı önerilir. Doktorunuzun onay vermediği tüm aktivitelerden kaçınmanız gerekir.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.