Gut Hastalığının Nedir?

Gut hastalığının nedeni kanda ve dokularda ürik asit oranının artmasıdır. Romatizmal bir hastalık olan gut diğer romatizmal hastalıklara nazaran ara ara ortaya çıkar. Kesin tedavisi yoktur ve genellikle erkeklerde görülür. Daha çoğunlukla 40 ila 65 yaş arası görülür. Kadınlarda ise menopoz sonrası bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazladır. Mutlaka uzman hekimce testler yapılmalı ve ona göre kesin teşhis alınmalıdır.

gut hastalığı

gut hastalığı

Gut Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Gut hastalığının en çok rastladığı kişiler genellikle yüksek tansiyon, şişmanlık ve şeker hastası olanlardır. Bunun yanı sıra alkol ve sigara kullanımı bu hastalığı tetikleyen diğer faktörlerdir. Ayrıca genetik faktörlerde etkindir.

gut hastalığı

gut hastalığı

Çoğu hastalıkta olduğu gibi gut hastalığında da beslenme büyük rol oynar. Özellikle şişmanlık guta yakalanma riskini artırır.

gut hastalığı

gut hastalığı

Çok fazla kırmızı et, deniz ürünleri tüketimi, eklem travması, hızlı kilo verme, organ nakli, kemoterapi uygulaması, yanlış diyet uygulamaları, stres kaynaklı ateşli hastalık geçirmede hastalığa yol açan faktörler arasında yer alır. Ayrıca çok aspirin kullanımı ya da yanlış kullanılan ilaçlarda bu hastalığı tetikler.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2022 Haprika. Tüm Hakları Saklıdır.