Çocuklar için Bale

Günümüzde çoğu ebeveyn çocuğuna bale kursu aldırmaya bir filmde gördüğü profesyonellerin hareketlerine duyduğu hayranlık ile karar veriyor.

Son 100 yılın en iyi bale dansçıları kimlerdir? Dünyaca ünlü balerin Deborah Bull’a göre aşağıdaki liste oluşturulmuş. 20. yüzyılın bale ikonlarının youtube da videolarını izleyin ve Deborah’a katılıp katılmadığınıza siz de karar verin.

Vaslav Nijinsky
Nijinsky, Polonya asıllı bir Rus dansçı ve koreograftı, virtüözlüğü ve karakterlerinin derinliği ve yoğunluğu ile ünlüydü.

Maalesef, Nijinsky’nin çalışırken hiçbir videosu günümüzde bulunmuyor.

Anna Pavlova
‘Ölen Kuğu’ rolünün yaratılmasıyla tanınan bir Rus prima balerini olan Pavlova, uluslararası bale turu yapan ilk balerin oldu.

Galina Ulanova
Meşhur Rus dansçı Galina Ulanova, Stalin tarafından 16 yıl boyunca prima balerin assoluta olmak üzere Bolşoy Tiyatrosu’na transfer edildi.
Rudolf Nureyev

Oleg Ivenko ve Ralph Fiennes’in başrollerini paylaştığı 2018 biyografik filmi Beyaz Karga’da canlandırılan Nureyev, ifade becerileri daha önce kadınlara destek olan erkek dansçıya yeni bir rol sağlayan Sovyet doğumlu bir dansçıydı.

Margot Fonteyn
Fonteyn ve Nureyev 20. Yüzyıl balesinin en göz alıcı çiftiydi.
Mikhail Baryshnikov
Baryshnikov Amerikan Bale Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğini yapmıştır. 1977’de The Turning Point’te En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı aldı. Çok izlenen filmlerde başrol oynadı.

Natalia Makarova
Rus balerin Natalia Makarova, New York’taki Amerikan Bale Tiyatrosu ve Kraliyet Balesi ile sahne aldı.

Anthony Dowell
Anthony Dowell en çok Sir Frederick Ashton’ın The Dream filmindeki Oberon rolü ve 1980’de Natalia Makarova ile Kuğu Gölü’ndeki Siegfried rolüyle filme aldığı performansla hafızalarda yer almıştır.

Gelsey Kirkland
15 yaşında New York Balesi’ne katıldıktan sonra, Kirkland 1969’da solistliğe ve 1972’de müdürlüğe terfi etti.

Sylvie Guillem
1984’ten 1989’a kadar Paris Opera Balesi’nin en üst düzey kadın dansçısı olan Guillem, daha sonra Londra’daki Kraliyet Balesi’nde baş konuk sanatçı oldu.

Eğer siz de çocuğunuza küçük yaşta bale eğitimi aldırmak istiyorsanız. Ankara Fenerbahçe Spor Okulu bünyesinde faaliyet gösteren Yetenek Kampusünün bir parçası ankara bale okulunu inceleyebilirsiniz.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2022 Haprika. Tüm Hakları Saklıdır.