Bebeklerin Süt Dişleri Ne Zaman Düşer?

Bebeklerin sekizinci ayları ile çıkmaya başlayan ve sancıların yaşanmasına neden olan süt dişleri ilk olarak alt çene de ve ön bölgede çıkarlar. Bu dişleri üst bölümde yer alan dişler takip eder. Ardından ise yanlardaki ve arkadaki dişler takip ederek bu işlem yaklaşık 2,5 yaşına kadar sürer.  Çocukların bazıların da dişler daha geç çıkmaktadır. Bunun nedeni genetik faktörler olabileceği gibi beslenme de buna sebep olabiliyor. Bebeklerin 2,5 yaşına kadar tamamlanan bu dişleri altı yaşına kadar onlar ile kalır.

Bebeklerin süt dişleri ne zaman düşer sorusuna yanıt ise 6 yaş sonrası dönem de olarak nitelendirilebilir. 6 yaşa kadar çocukların beslenme işlevine destek olan süt dişlerin yerini artık kalıcı dişler almaya başlar. Süt dişleri oldukça kolay çıkan dişler olduğu için çekiminde acıya çok rastlanmaz.  Hatta genellikle çekme gerek olmadan kendiliğinden bir anda düşebilirler. Süt dişlerinin düşmesi çıkması kadar hızlı olmamaktadır. Bu dişlerin yerine gelecek olan kalıcı dişler yaklaşık 6 yıl içinde yerleşir.

Süt Dişleri Ne Zamana Kadar Biter?  6 yaşından sonra dökülen süt dişlerinin yerine yenileri çıkmaya başlar. Süt dişlerinin düşüp yerine yenilerin gelmesi ise 12 yaşına kadar sürmektedir.  Son olarak en arka bölümde yer alıp, en son çıkan ikinci azı dişler çıkar ve buların yerine yenileri gelir. İlk olarak ön bölümde yer alıp ilk çıkan dişler dökülür. Bunlar 6 ile 7 yaş arasında düşen dişlerdir. Yan kesiciler 7 ile 8 yaş arasında düşerken köpek dişler ise 10 ile 12 yaş arasında düşmektedir. Birinci azı dişi denilen dişler ise 9 ile 11 yaş arsında olup, köpek dişleri gibi ikinci azı dişlerde 10 ile 12 yaş arasında düşer.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.