Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

İlk 6 aylık bebeklerin omurgaları zayıf olduğu için bu dönemlerde emeklemeye başlamalarını beklememelisiniz. Bebeklerin emekleme dönemine geçebilmeleri için omurgalarının gelişmesi ve güçlenmesi gereklidir. Bebeğiniz ilk 4 ayını tamamladıktan sonra destekler ile birlikte oturur pozisyona getirerek onun dik durmasını sağlamalısınız. İkinci aşama ise omurga ve göğüs bölgelerinin dik bir konuma getirilmesi olmalıdır.

bebeklerde emekleme

bebeklerde emekleme

9 aylık dönemine giren bebekler bu yöntemler sayesinde kendi başlarına dik bir şekilde oturabilecek hale gelebilirler. Bazı bebekler emeklemeden de yürümeye başlayabilirler. Bu sebeple bebeğiniz emeklemiyor ise bunu hemen büyük bir sorun olrak görmemelisiniz.

Emekleme Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Yüzükoyun bir şekilde yere bıraktığınız bebeğiniz kısa bir süre sonra kendi kendisine emeklemeye başlayacaktır. Ancak her bebeğin emekleme pozisyonu kendisine özel olacağı için onun duruşuna karışmamalısınız.

bebekler ne zaman emekler

bebekler ne zaman emekler

9 aylık bebekler eğer destek koyulmadan oturamıyorlar ise, 18. ayına geldikleri zaman yürüyemiyorlarsa ve parmak uçlarına basma ihtiyacı hissediyorlar ise bebeğinizde sorun olma ihtimali yüksek olabilir. Bu tür durumlarda mutlaka zaman kaybetmeden uzman bir doktora gözükmelisiniz.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.