Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yüzyıllardır kıymetini hiç kaybetmeyen altın, günümüzde de ideal bir yatırım aracına dönüştü. Çok sayıda kişi, küçük çaplı da olsa altına yatırım yapmayı tercih ediyor ve bu sayede birikiminin değer kaybetmesini de engellemiş oluyor. Finans piyasalarındaki gelişme dikkat alındığında; altının çok daha uzun bir süre iyi bir yatırım aracı olmaya devam edeceği gerçeği de göze çarpıyor.

Altına Yatırım Yapma Yöntemleri

Siz de birikimlerinizi altın yatırımı yaparak değerlendirebilirsiniz. İşte bu noktada karşınıza “altın yatırımı nasıl yapılır” sorusu çıkıyor. Öncelikle bilinmesi gereken husus, altın yatırımının birkaç farklı şekilde yapılabileceği…

1- Fiziki Altın Yatırımı

Altın yatırımı yapma yöntemleri arasında en eski olanı fiziki bir şekilde altın yatırımı yapmak. Bunun için birikimleriniz ile bir kuyumcuya giderek altın satın alabilirsiniz. Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın hatta külçe altın şeklinde birikim değerine uygun altın seçimi yaparak satın almanız mümkün. Ancak bu durumda devreye önemli bir risk giriyor. Bu altın nerede saklanmalı?

Genellikle altınların evde, güvenli bir yerde saklanması tercih ediliyor. Lakin “hırsızlık” riski altının evde muhafazasının çok makul bir tercih olamayacağını da ortaya koyuyor. İkinci seçenek ise kasada saklamak. Çelik kasalar kullanmak ya da banka kasalarını tercih etmek.

2- Bankalar Aracılığı ile Altın Yatırımı

İnternet bankacılığı uygulamalarının sağladığı avantajlardan biri de altına yatırım yapma yöntemleri arasında bir yenisini eklemiş olması. Eğer bankacılık işlemlerinizi internet bankacılığı kullanarak gerçekleştiriyorsanız, yatırım amaçlı olarak altın satın alma şansına da sahip olabilirsiniz. Bu durumda altının alım- satım farkı düşük olan bankaları tercih edebilirsiniz.

3- Altın Hissesi Satın Alarak Altın Yatırımı Yapmak Finans piyasalarının takibi bu yöntemde önemli. Altın hissesi satın alabilirsiniz ancak hissenin değer değişimini de takip etmeniz gerekebilir. Yine de altın yatırımı seçenekleri arasında değerlendirilebilecek bir yöntem.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.