Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Yatırım yapmak için altın ve döviz alabilir ve aldığınız altınları evde saklamak yerine altın mevduat hesabında güven içinde saklayabilirsiniz. Peki, altın mevduat hesabı nedir? Bankalar tarafından sunulan altın hesabı, evde yastık altında saklanan altınların ekonomiye kazandırılması için geliştirilen bir hesap türü. Altın mevduat hesabında müşteri altınını bankaya vererek yatırımının güven içinde saklanmasını sağlıyor.

Altın Mevduat Hesabının Özellikleri

Altın mevduat hesabı, vadeli ve vadesiz olarak iki şekilde açılabiliyor. Bankalar vadesiz altın hesabında müşteriye faiz ödemiyor. Bazı bankalar ise vadeli altın mevduat hesabı olan müşterilere örneğin bir yıllık vadede, yüzde 1 altın faizi ödüyor. Yani 1000 gram altına karşılık 10 gram altın faizi ödüyor. Altın mevduat hesabında; hesap 24 ayar altın olarak açılıyor. Örneğin; müşteri 22 ayar bileziklerini bankaya götürdü. Banka bu bilezikleri, 24 ayar gram altın cinsinden alıyor ve müşteriye banka hesap cüzdanı veriyor. Bu hesap cüzdanında müşterinin bankada bulunan altın miktarı 24 ayar cinsinden yazılıyor.

Bankaya götürülen yüzük, küpe, kolye gibi takılarda bulunan taşlar altın olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle altın mevduat hesabı açtırmayı düşünenler bu tür eşyalarını bankaya götürmeden önce bir daha düşünmeliler. Bazı bankalar ziynet eşyası üzerinde bulunan değerli taşları sökerek müşteriye teslim ediyor ve altın olan kısmı değerlendiriyor. Peki, banka topladığı altınları ne yapıyor? Toplanan altınlar hurdaya gidiyor. Yani bankaya altın bilezik, kolye, küpe götüren bir müşteri, bir daha altınını küpe, bilezik, kolye olarak alamıyor.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.