Panophobia Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

hospice-1821429_640

Panophobia, olmayan bir tehdit konusunda belirsiz bir korku yaşamaktır. Adını insanlara korku salan eski Yunan tanrısı Pan’dan alan Panophobia, genellikle depresyon, anksiyete veya üzüntü gibi diğer ruh sağlığı problemleriyle iç içedir. Ayrıca benlik saygısı düşük, suçluluk duygusu ve düşük kontrol odağı olan insanlarda da görülür.

Panophobia hastalığının farklı olası nedenleri vardır. En sık rastlanan nedenlerden bazıları travmatik olaylar ve kalıtımdır. Başka bir olası sebep, kişisel bir deneyimdir, yani çocukluktan itibaren rol model olan ebeveynlerinin korkutucu tutumlarını benimsemişlerdir. Nesnelerin, durumların, insanların ve hayvanların mantıksız bir korkusu gibi diğer tanımlayıcı belirtilere sahiptir. Ayrıca, titreme, terleme, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, hızlı nefes alma, kusma, karın ağrısı ve vücut gerginliği gibi fiziksel semptomlara neden olabilir.

Panophobia Hastalarının Ruh Sağlığı Düzelir mi?

Eğer hastalığınız kötüye giderse, bedeniniz sürekli olarak bu hiper duyarlılığa yanıt vermek için adrenalin üretir. Bu fobi, sizi sosyal durumlardan ve insanlardan uzaklaştırarak yaşam kalitenizi etkiler. Neyse ki, Panophobia’nın kendine özgü tedavileri var. Elbette, nitelikli bir psikolog ile yapılan değerlendirmeden sonra uygulanacak tedavi başarılı olabilir,

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Haprika. Tüm Hakları Saklıdır.