Lohusa Şerbeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Türk ve Osmanlı geleneklerinde şerbet önemli bir içecektir. Yeni bebeğine süt vermek için anneler, lohusa şerbeti adında özel bir içecek içer. Su, şeker, karanfil, tarçın ve kırmızı gıda boyası ile yapılır ve ilk önce doğum yapan anneye servis edilir. Lohusa şerbeti içindeki baharatların anneye rahatlama hissi verdiği gibi anne sütünün kalitesini bile arttırdığı söylenir. Doğum sonrası anneyi ve yeni bebeği görmek için ziyarete gelen kişilere de bu lezzetli şerbetin ikram edilmesi adettir.

Lohusa Şerbeti Hazırlanışıfft99_mf12520991

Türk geleneklerinde lohusa şerbeti farklı tariflerde olabilir ve genellikle orta halliler için basit, zenginler için teferruatlı çeşitleri vardır. Evde yapılabilecek kolay bir tarif için 1,5 litre su, 250 gr lohusa şekeri, 2-3 adet çubuk tarçın, 6 adet karanfil, 1 muskat rendesi ve 1 bardak toz şeker yeterlidir. Su, lohusa şekeri ve şeker ile 30 dakika, diğer malzemeler eklenerek 20 dakika daha kaynatılır. Soğuyunca süzdürülerek mevsime göre sıcak veya soğuk servis edilir.

Evde lohusa şerbeti hazırlamak biraz zahmetli olabilir, bunun yerine hazır ve ekonomik fiyatlı lohusa şerbeti çeşitleri satın almayı düşünebilirsiniz. Tamamen doğal ve organik lohusa şerbetleri ve anne sütü artırıcı içecekler için  https://aliunyazicibaharat.com/urunler/ali-unyazici-lohusa-serbeti-1-l/ adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Haprika. Tüm Hakları Saklıdır.