E Vitamini Neden Bu Kadar Popüler?

E Vitamini vücudumuz için önemli bir besin, çok güçlü bir antioksidandır: Bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü dengeler, damar sertliği, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak hücre yapısını korur. Ancak hepsi bu kadar değil…

E Vitamini ve Cilt Sağlığı: E vitamini, cildin epidermal tabakasını oksidatif strese karşı korur ve cildin yaşlanma sürecini geciktirir. Ayrıca akne ve sivilce ile mücadeleye yardımcı olabilir.

e_vitamini_hangi_besinlerde_bulunur_h310010_377f6

Sağlıklı Saçlar için E Vitamini: E vitamini folikül büyüklüğünü artırarak kılların uzamasını sağlayan kan akışını hızlandırır, oksidatif stresle mücadele ederek aşırı saç dökülmesini önler ve saçları güçlendirir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi: E vitaminin kan akışını hızlandırması ve oksidatif stres ile savaşması göz önüne alındığında, karaciğer hasarını tedavi edebilmesi mümkündür.

Doğurganlık: Doğurganlığın arttırılmasında antioksidanların önemli rolü vardır. E Vitamini doğal olarak bir antioksidandır ve kadınlarda yumurta, erkeklerde sperm kalitesini artırabilir.

E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

  • Zeytinyağı, bademyağı, fındıkyağı gibi bitkisel yağlar.
  • Balkabağı, domates, patates, kereviz, ıspanak, maydanoz, marul, tere, lahana, brokoli gibi sebzeler.
  • Somon, ton balığı, sardalye ve hamsi gibi balıklar, et ve tavuk.
  • Avokado, muz, kivi, mango, çilek gibi meyveler.
  • Badem, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, fındık, kaju, ceviz gibi kuruyemişler.

 

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Haprika. Tüm Hakları Saklıdır.