Boraks Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Boraks, sodyum tetraborat adı verilen doğal bileşiğin başka bir adıdır. Sodyum tetraborat, oksijen, sodyum ve bordan oluşur ve sofra tuzu ile pek çok kimyasal özelliği paylaşır. Sodyum tetraborat, temel olarak temizleyici olarak kullanılır, ancak aynı zamanda alev geciktirici, porselen ve camın bir bileşeni, küf sökücü ve kozmetik gibi diğer birçok şey emtiada yer alır.

boraks-nedir-3

Temizlik için Boraks Kullanmak Güvenli mi?

Boraks, son derece doğal bir mineral olduğu için kesinlikle güvenlidir. Bazı çamaşır deterjanı formülasyonlarına ve amonyak kokularını engellediği için bebek bezlerinin çoğunun ön yapım ürünlerine bile küçük miktarlarda dâhil edilir.

Boraksın onlarca yıldır en çok tercih edilen bir çamaşır sodası olmasının nedenleri var; leke çıkarıcı özelliği ve giysileri daha yeni ve temiz kokulu bırakması. Çamaşır yıkamada katkı maddesi olarak kullanılan boraks, alkalinite tamponlaması sağlar, zor lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.

Boraks, çamaşır makinesinde bulunan, özellikle beyaz çamaşırlar üzerine doğrudan veya deterjan içerisine karıştırılarak kullanılabilir. Ev yapımı çamaşır deterjanı yapmak için çamaşır tozu ve sabun ile karıştırılabilir. Ayrıca bir sprey şişesinde suyla karıştırıldığında doğal bir ev temizleyici olur.

 

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Haprika. Tüm Hakları Saklıdır.